sobota, 30 października 2010

Ludwik Jerzy Kern nie żyje - Ludwik Jerzy Kern died

Wczoraj w Krakowie zmarł Ludwik Jerzy Kern, autor książek - również dla dzieci. W naszej bibliotece możecie znaleźć takie książki jak Ferdynand Wspaniały, Zbudź się Ferdynandzie i Proszę słonia. Może wypożyczycie je już we wtorek? Więcej informacji o tym autorze znajdziecie pod tym linkiem: http://pl.wikipedia.org/wiki/Ludwik_Jerzy_Kern

czwartek, 28 października 2010

Książki od Julii i Julii:)

Julki-pierwszoklasistki - Julia Wysocka i Julia Wisłocka z Ia - znowu obdarowały bibliotekę i Was czytelnicy książkami. Przyniosły piękne, kolorowe bajki - z przyjemnością je przeczytacie:)

wtorek, 26 października 2010

Strrraszne historie; Scary stories


W najnowszym numerze Świerszczyka można znaleźć wiele interesujących historii o strachu i strachach. Zainteresował nas tytuł Chcę wiedzieć więcej... o strachu. Dowiedzieliśmy się, jak sobie poradzić, kiedy przeraża nas ciemność, albo przyszłość. Próbowaliśmy też nauczyć się strasznego wierszyka 
Rachu-ciachu, rachu-ciachu, 
siedzi sobie duch na dachu...
Każdy z nas potrafi już zrobić swojego duszka-zuszka, albo duszka-śmierdziuszka w technice origami. Popatrzcie jak pięknie pozujemy robiąc straszne miny:)

poniedziałek, 25 października 2010

Czytaj o pieskach w Dniu Kundelka:) Read about doggies - Mongrel Day:)

 Dzisiaj Dzień Kundelka. Z tej okazji zrobiłam przegląd książek o psach w Twojej Bibliotece. Okazało się, że jest ich całkiem sporo. Oto niektóre z nich:

Szczególnie polecam niedawno zakupioną książkę Sari Peltoniemi Groszka. Piesek, który chciał mieć dziewczynkę. Warto też przypomnieć sobie co o psach pisał Jan Grabowski, te zabawne opowieści na pewno wprowadzą Was w dobry nastrój.
Dla tych czytelników, którzy chcieliby dowiedzieć się czegoś o psich rasach mamy w czytelni książkę Mój pies.
Jednak czytanie to nie wszystko. W takim pięknym dniu koniecznie zabierzcie swojego czworonoga na dłuuuugi jesienny spacer:)

piątek, 22 października 2010

Miłego weekendu... z książką:)


Piątkowe popołudnie, sobota lub niedziela, z taką jesienną pogodą jaką możemy zobaczyć za oknem, to dobra pora na zaszycie się z dobrą książką w ciepłym pokoju i zagłębienie się w jakiejś ciekawej opowieści.
W taki dzień "odkopałam" gdzieś w mojej domowej bibliotece albumy z obrazami szwedzkiego artysty, żyjącego na przełomie XIX i XX wieku - Carla Larssona. Ciepłe i swojskie obrazy chwytają za serce, wśród nich odnalazłam ten z książką.

środa, 20 października 2010

Klasa III a - lekcja w bibliotece - Library lesson







Dzisiaj w bibliotece pojawiła się klasa III a ze swoimi Paniami. Umówiliśmy się na lekcję o Janie Matejko - malarzu historii Polski. Uczniowie pracowali pilnie używając encyklopedii, prezentacji komputerowych. Trochę pobawili się układając puzzle z fragmentów obrazów malarza. Na koniec napisali krótki test - podobno był łatwy, mam nadzieję że będą same najwyższe oceny - A:)

wtorek, 19 października 2010

Kto nie lubi książek? - Who doesn't like books?


Wczoraj czytaliśmy książkę Agnieszki Stelmaszyk Zbawcy książek. Książka opowiada o dzieciach, które próbowały się dowiedzieć kto niszczy książki w bibliotece szkolnej. Okazało się, że to TROLL! W naszej bibliotece, też od czasu do czasu pałętają się takie TROLLE. Oglądaliśmy książki pogryzmolone długopisem, zalane herbatą, podarte... Spróbowaliśmy sobie wyobrazić jak taki Troll - niszczyciel książek wygląda - oto efekty:)

poniedziałek, 18 października 2010

Prezenty od czytelniczek z 1 a sp




Biblioteka znowu została obdarowana. Tym razem książki z bajkami przyniosły do nas dwie Julie z klasy 1a sp. Bardzo dziękujemy Julii Wisłockiej i Julii Wysockiej za śliczne książki, którymi zechciały się podzielić z innymi czytelnikami:)
Posted by Picasa

Pomnik książki

Dziś rano w radiowej "Trójce" mówiono o belgijskiej wsi, która słynie z dużej ilości księgarń i antykwariatów i z tego, że jest w niej pomnik poświęcony książce. Nie zapamiętałam nazwy miejscowości, ale postanowiłam poszukać pomnika. Na razie znalazłam inny, imponujący i piękny. Zdjęcie i informacje możecie zobaczyć na tej stronie: http://brulionbeel.blox.pl/2008/03/wpis.html
A to jest projekt pomnika książki, autorstwa Laury z III gimn.

piątek, 15 października 2010

Nowości - koniecznie przeczytaj!

 


Twoja biblioteka wzbogaciła się znowu o kilkanaście nowych książek. Nowe, piękne... Przeczytaj je koniecznie!
Kilka książek polecili nam czytelnicy: Maciek, Michał i Adam. Na pewno będą Wam się podobały:)

wtorek, 12 października 2010

Najlepsze życzenia:) - Teacher's Day


"My jesteśmy najzwyklejsze dzieci.
Mowa! Aniołkami nas nie nazwiesz.
Zdarza nam się bić przeszkadzać, śmiecić
i po prostu robić Pani na złość.
........
Ale nie jest tajemnicą dla niej,
ani dla nas - że choć się czubimy
w gruncie rzeczy my i nasza Pani,
co tu gadać, bardzo się lubimy."

(Wiktor Woroszylski)


Lauki dla nauczycieli wykonały uczennice z klasy VI a (Martyna, Karolina, Nikola, Monika).

Listy z liściem - Letters with leaves

Dzisiaj w bibliotece czytaliśmy książkę Roksany Jędrzejowskiej-Wróbel Florka. Listy do Józefiny. Czytaliśmy tę wesołą książkę w związku z Tygodniem Pisania Listów.
Potem próbowaliśmy napisać własne listy – nie było to wcale proste. Hubert przyniósł liście klonu i użyliśmy ich do ozdabiania papieru listowego. To były listy na niby – sami rysowaliśmy znaczki i sami będziemy listonoszami. Ładnie nam wyszły te listy z liściem:)
Posted by Picasa

poniedziałek, 11 października 2010

Tydzień pisania listów - Letter-writing week


Od 9 do 16 października trwa Międzynarodowy Tydzień Pisania Listów. W czasach sms-ów i e-maili można się obawiać, że wspaniała sztuka pisania listów może zostać zapomniana. Tydzień Pisania Listów ma przypomnieć ludziom jaką przyjemnością jest pisanie i otrzymywanie listów, jakie to wspaniałe uczucie, kiedy w skrzynce pocztowej oprócz reklam pojawi się koperta z listem od przyjaciela.
O historii listów możecie dowiedzieć się z książki Władysława Kopalińskiego Opowieści o rzeczach powszednich. W bibliotece znajdziecie też książki zawierające pięknie napisane listy i porady - jak napisać list.
Pamiętajcie, że list to nie tylko sztuka pisania, list może być małym dziełem sztuki - piękna koperta, znaczek pocztowy, eleganckie pismo... Spróbujecie?
Jeżeli nie macie pomysłu, do kogo napisać, to może włączycie się do akcji pisania listów do chorych dzieci? Szczegółowe informacje znajdziecie pod adresem http://tydzienpisanialistow.pl/



czwartek, 7 października 2010

Maria Konopnicka



Jutro 100 rocznica śmierci Marii Konopnickiej. Młodzi czytelnicy prawie zapomnieli już o tej pisarce. Starsi na pewno pamiętają książki "O sierotce Marysi i krasnoludkach", "Na jagody", "Nasza szkapa" i wiele, wiele innych. W TWOJEJ BIBLIOTECE znajdziesz książki tej autorki.

Klasa II b gimn. na zajęciach w bibliotece szukała informacji i wykonała plakaty o Marii Konopnickiej. Więcej wiadomości znajdziesz tutaj: Maria Konopnicka w Wikipedii.

wtorek, 5 października 2010

Jesienne zakładki - Autumn bookmarks





Dzisiaj czytaliśmy trochę o jesieni i trochę o lekturach. Potem zrobiliśmy coś, co ma związek i z książkami, i z jesienią - zakładki w jesienne liście. Na pewno przydadzą nam się w czasie czytania książek.

poniedziałek, 4 października 2010

Książki darowane



Biblioteka znowu została obdarowana przez czytelników. Tym razem są to książki popularnonaukowe. Dziękujemy Weronice Kołpaczewskiej i Selinie Tarnowskiej.
Jeżeli macie w domu książki, do których nie będziecie już wracać, bo przeczytaliście je, albo z nich „wyrośliście” podzielcie się nimi z innymi czytelnikami, podarujcie je bibliotece – oczywiście, najpierw zapytajcie rodziców o zgodę.
Posted by Picasa

sobota, 2 października 2010

Biblioteka na kółkach - Mobile Library

"Bibliotekę na kółkach" spotkałam podczas podróży wakacyjnej. Książka jedzie do czytelnika - interesujące, prawda?