wtorek, 31 maja 2011

Podróż na Planetę Innych

 

Wczoraj zastanawialiśmy się jak to jest być innym. Czy to łatwe, przyjemne? Okazuje się, że nie bardzo lubimy się wyróżniać.
Dobre strony bycia innym poznaliśmy nie tylko dzięki rozmowie, poczytaliśmy sobie trochę o tym w pięknej książce Różni, najróżniejsi Emmy Damon i w 6 numerze Świerszczyka (2011). Bardzo podobało nam się porównanie "inności" dziecka do "inności" czterolistnej koniczynki od tych innych, zwykłych, trójlistnych. Podobno naukowcy obliczyli, że czterolistna koniczyna zdarza się raz na 10 tysięcy typowych koniczyn. Czujemy się szczęśliwi, gdy uda nam się taką inną koniczynkę znaleźć:)
Po tych trochę poważnych, a trochę wesołych rozważaniach postanowiliśmy pofantazjować trochę i stworzyliśmy taki trochę dziwny, wyjątkowy świat - Planetę Innych. Możecie ją zobaczyć w bibliotece. Na tej planecie każdy stworek jest inny, dziwny i każdy jest z tego bardzo dumny!
Wszystkim dzieciom, czterolistnym koniczynkom życzymy wesołej zabawy z okazji Dnia Dziecka:)
Posted by Picasa

Ostatnie zakupy przed wakacjami

 
Szanowni Czytelnicy, to były ostatnie zakupy w tym roku szkolnym. Trzy partie nowości, jak zwykle trochę lektur obowiązkowych (tym razem Bracia Lwie Serce - Astrid Lindgren), trochę edukacyjnych (polecam serię Młody Obserwator Przyrody), no i na deser Zwiadowcy - zgodnie z Waszym zapotrzebowaniem:)
Posted by Picasa

czwartek, 26 maja 2011

Książki-rzeźby - Books like sculptures

zdjęcie pochodzi ze strony http://briandettmer.com
Autorem tej niezwykłej rzeźby jest Brian Dettmer, artysta pochodzący z USA. Artysta skleja kartki książek, a potem usuwa cierpliwie kawałek, po kawałku strony, aż wreszcie... popatrzcie tylko, jaka wspaniała jest ta książka-rzeźba. 
Więcej zdjęć tych wyjątkowych dzieł znajdziecie na stronie intenetowej http://briandettmer.com oraz w najnowszym numerze Fokusa (6/2011), który jest dostępny w czytelni.

Alka i Dzień Matki - Alice and Mother's Day

Julia (klasa II a) miała dzisiaj pracowity, twórczy poranek. Napisała i zilustrowała opowiadanie o wielkich przygotowaniach do Dnia Matki.

Alka i Dzień Matki

We wtorek Alka miała kółko plastyczne, bardzo lubiła kółko plastyczne i lubiła wtorek. Po lekcjach poszła na kółko plastyczne, gdy nagle dowiedziała się, że pani zachorowała. Z oczu poleciały jej łzy. Nagle, przyszła jakaś pani z brązowymi włosami i zielonymi oczami.
- Jak ma pani na imię? Zapytała Alka.
- Jestem Magda. Mam dzisiaj z wami zastępstwo.
- To co będziemy dzisiaj robić? – zapytała znowu Alka.
- Nie mam pojęcia, a bardzo lubię plastykę. – zmartwiła się pani Magda.
- Ma Pani 5 zł?
- Tak, mam. Chcesz pożyczyć ode mnie pieniądze?
- Może kupimy „Świerszczyk”?
- Doskonały pomysł!
 Alka szybko pobiegła przed szkołę do kiosku i kupiła „Świerszczyk”. Wróciła do sali. Zrobiły laurki na dzień Matki według pomysłu ze „Świerszczyka”. Gdy tata odebrał Alkę to myślała tylko o innych prezentach dla mamy. Weszła do domu, zjadła obiad i odpoczęła. Potem wzięła dziurkacz  z pokoju komputerowego i pomyślała sobie, że może zrobić konfetti. Potem poszła po schodach do pokoju i zrobiła GAZETKĘ RODZINNĄ.  Musiała odpocząć bo bolały ją ręce, a po chwili zrobiła samodzielnie poduszkę. Wzięła Stare swetry swojego taty, nitkę, igłę i  troszeczkę waty.
- To będzie ładnie wyglądać – powiedziała z uśmiechem Alka .Gdy poszła spać, nie mogła się doczekać Dnia Matki.
W środowy ranek, w szkole na lekcjach zrobiła serce.  Trochę kleju, wysiłku, dekoracji i wszystko wyszło ładnie. Po angielskim odwiozła przyjaciółkę Agatkę do domu i pojechała do siebie. Potem pomyślała, zrobię jeszcze marionetkę.
-Tato, proszę, chodź do mojego pokoju - powiedziała głośno Alka. Gdy tata przyszedł, powiedział:
-Mama poszła pobiegać, chcesz coś zrobić dla mamy?
-Tak, marionetkę – krówkę .
I zabrali się do pracy. Po pewnym czasie skończyli. Alka pojechała rowerem do Agaty i zrobiły dla mamy Agaty takie samo serce jak w klasie.

Niespodzianka o poranku

Rankiem Alka wstała szybciej od mamy. Ubrała się, wzięła do jednej ręki konfetti a do drugiej siatkę ozdobną z prezentami, podkradła się do pokoju mamy i taty. 1…2…3… WSZYSTKIEGO NAJLEPSZEGO MAMO!!! Alka rzuciła konfetti z dziurkacza i dała prezenty. Zaśpiewała STO LAT!!!!!!!!!!! Pocałowała mamę
- Dziękuje Alka jesteś najlepszą córką na świecie. Twoje prezenty są cudowne !!!!!!!!!!!!!!!!    

wtorek, 24 maja 2011

Niezwykły gość - Unusual guest

Wczoraj odwiedził nas w bibliotece niezwykły gość - Pinokio. Zachwyciła nas piękna, drewniana marionetka pajacyka z dłuuuugim nosem.
Powieść Pinokio autorstwa Carla Collodiego znajdziecie w bibliotece. Warto ją przeczytać, bo chociaż została napisana bardzo dawno - Collodi zaczął ją pisać w 1880 roku - jest nadal jedną z najbardziej lubianych książek dla dzieci.

Posted by Picasa

Dzień Matki - Mother's Day:)


Jutro Dzień Matki, pamiętacie? Znaleźliśmy w bibliotece kilka książek o mamach, książek z opowiadaniami i wierszykami i pomysłami na upominki, które można zrobić samodzielnie.
Wiersze Danuty Wawiłow i Natalii Usenko czytaliśmy samodzielnie, bo wszyscy pięknie czytamy.
W najnowszym Świerszczyku rozwiązaliśmy "mamusiową" krzyżówkę, a na koniec zrobiliśmy laurki ze stokrotkami - takie, jak ta na zdjęciu. Teraz trzeba już tylko wymyślić jakieś najpiękniejsze życzenia:)

środa, 18 maja 2011

Kochajcie stare książki!

Oto jedna z najstarszych książek, którą odnaleźliśmy w naszej bibliotece.

Rozmowa starej książki z nową - autorka: Julia W. z II a
Kochajcie stare książki! Są pamiątkami z przeszłości, można w nich znaleźć wiele interesujących historii, każda z nich ma jakąś swoją ... tajemicę. Kto wie, ile rąk trzymało książkę z 1954 roku, którą odnaleźliśmy w naszej bibliotece? Czyja mądra główka pochylała się nad stronami tej książki? Może to była Twoja mama, albo babcia? W naszej szkole może tak się zdarzyć:)
Większość z Was, Drodzy Czytelnicy woli nowe, śliczne książki - ja też je kocham. Jednak czasami, warto sięgnąć po tą starą, niepozorną, trochę zniszczoną... przeczytać ją i pomyśleć o niej... z czułością i życzliwością.
Najstarsze książki dla dzieci, które odnaleźliśmy na półkach naszej biblioteki, możecie zobaczyć na wystawie. Zapraszam!
 
Posted by Picasa

Badacze książek - Books researches



Uczniowie trzeciej klasy często zaglądają do biblioteki. Wypożyczają książki, poszukują informacji, czasem przychodzą na lekcje. Dzisiaj przyglądaliśmy się katalogom i "badaliśmy" książki: oglądaliśmy, trochę czytaliśmy - kto jest autorem, jaki jest tytuł, mierzyliśmy je, sprawdzaliśmy ile mają stron ... i wiele innych, jak się okazało, ważnych informacji udało nam się odnaleźć. Nie było to wcale proste, na szczęście pomogły w tym panie Ania i Dorota i oczywiście jak zawsze ja - Wasz bibliotekarz:)

Posted by Picasa

poniedziałek, 16 maja 2011

"Olej stado! Bądź czarną owcą!"

autorka logo akcji: Magdalena "Tencia" Pawłowska
Podobno 56% Polaków nie czyta książek. Wy drodzy Czytelnicy jesteście wobec tego mniejszością w tym "stadzie" nieczytających. Grupa bibliotekarzy zainicjowała akcję Olej stado! Bądź czarną owcą! 
Jeżeli macie ochotę przyłączyć się do akcji lub dowiedzieć się o niej czegoś więcej zajrzyjcie na stronę ... tutaj i ... liczymy na Wasze poparcie:)

sobota, 14 maja 2011

Noc Muzeów 2011 - Night of Museums 2011

Dzisiaj Noc Muzeów. Już od godzin wieczornych do późnej nocy można zwiedzać muzea, galerie i inne miejsca bardzo kulturalne. Wierzcie mi, że zwiedzanie muzeów nocą to zupełnie co innego niż w świetle dnia. Informacje o programie dla Gdańska i okolic znajdziecie tutaj. Zdjęcie powyżej pochodzi z gdańskiego Centrum Hevelianum - niezwykłe miejsce - polecam. W nocy to będzie prawdziwy odloooot:)

Posted by Picasa

piątek, 13 maja 2011

O konkursie w "Echu Pruszcza"


6 maja 2011 roku w gazecie "Echo Pruszcza" pojawiła się informacja o konkursie pięknego czytania, w którym brali udział uczniowie z naszej szkoły. Jeszcze raz gratulujemy wszystkim uczestnikom:)

Komiks o jeżu - Hedghog comics



Jak to dobrze, że dawno napisane książki są wciąż wydawane. Wydawnictwo "Nisza" przypomniało nam książkę Wandy Chotomskiej Przygody jeża spod miasta Zgierza, z pięknymi ilustracjami Krystyny Witkowskiej z lat 60-tych.
Ponieważ tego dnia rozmawialiśmy o komiksach: czy je czytamy, które lubimy najbardziej..., postanowiliśmy narysować krótką historyjkę, kilka scenek o jeżu. Okazało się, że nie jest to wcale proste, ale i tak dobrze się bawiliśmy:)
Posted by Picasa

czwartek, 12 maja 2011

Pierwszaki czytają - First class is reading:)

Pierwszaki czytają... i to jak! Aż przyjemnie popatrzeć z jaką ciekawością i zaangażowaniem przeglądają książki w bibliotece. Jest tyle interesujących wiadomości, ilustracji w tych książkach... może też po nie sięgniecie?
Posted by Picasa

"Stara baśń" i "Dzieci z dworca ZOO" już w bibliotece!

Szanowni czytelnicy. Poszukiwaliście w tym tygodniu dwóch lektur: Stara baśń i Dzieci z dworca ZOO. Udało mi się te książki kupić i możecie je już dzisiaj wypożyczyć. Przed Wami weekend, więc na poniedziałek na pewno zdążycie je przeczytać:)

poniedziałek, 9 maja 2011

Mądre, wesołe, fantastyczne... - Clever, funny, fantastic...


Oto nowości, które znajdziecie na razie na wystawie, ale już niedługo na półkach biblioteki. Kilka książek mądrych i pouczających, kilka wesołych, parę fantastycznych i strrrrasznych... dla amatorów książek o różnych straszydłach:)
Posted by Picasa

Dary od czytelników i ... pewnego bibliotekarza:)


Serdecznie dziękujemy Paulinie Baczyńskiej z klasy I a szkoły podstawowej, za ogromny zbiór książek, którym podzieliła się z Wami, drodzy Czytelnicy. Wśród książek, które widzicie powyżej jest też kilka, podarowanych przez Zuzię Wikarską z klasy II b, Nadię Prabucką z III a i Waszego skromnego bibliotekarza:) Mam nadzieję, że znajdziecie wśród tych darów coś dla siebie.
Posted by Picasa

piątek, 6 maja 2011

Finał Konkursu Czytelniczego "Z książką na ty" - The final of Reading Contest

  
 

Konkurs Czytelniczy Z książką na ty trwał od października 2010 roku. W ramach tego konkursu oceniane były: projekty okładek do książek (klasy IV-VI), dzienniczki lektur (klasy I-III), piękne czytanie, wiedza o lekturach oraz statystyczne dane dotyczące czytelnictwa (klasy I-VI).
5 maja 2011 roku odbyło się podsumowanie konkursu i rozdanie nagród dla zwycięzców wszystkich zadań. Indywidualne nagrody otrzymały dwie uczennice z naszej szkoły: Paulina Baczyńska z I a (za piękne czytanie) i Lidia Zacharek z III a (nagrody za piękne czytanie i znajomość lektury).
Wszyscy uczniowie, którzy wzięli udział w konkursach i realizacji poszczególnych zadań oraz ci, którzy często przychodzili do biblioteki i wypożyczali książki, wszyscy nauczyciele i rodzice, którzy Was wspierali, przyczynili się do tego, że nasza szkoła wyróżniła się wśród innych (prawie dwudziestu szkół) i zajęła zaszczytne, drugie miejsce co zostało uhonorowane dyplomem i zestawem książek - niedługo znajdziecie je na półkach biblioteki. Wszystkim aktywnym i miłym czytelnikom i ich opiekunom baaaardzo dziękujemy:)

Posted by Picasa

niedziela, 1 maja 2011

Konkurs pięknego czytania dla klas I-III - A beautiful reading contest

 
 

 



29 kwietnia Paulina, Julia i Lidia wzięły udział w Konkursie Pięknego Czytania. Konkurs odbył się w Powiatowej i Miejskiej Bibliotece Publicznej w Pruszczu Gdańskim. Było wielu uczestników - około trzydziestu pięknie czytających uczniów z klas I-III. Nasze reprezentantki wyróżniały się świetnym przygotowaniem, wszystkie czytały tak... że chciało się słuchać:) Pierwsze miejsca w swoich kategoriach wiekowych zdobyły Paulina i Lidia. Gratulacje dla całej Wielkiej Trójki:) byłyście super dziewczyny!

Posted by Picasa