Moje kochane dzieci,
był taki czas na świecie,
że wcale nie było choinek,
ani jednej, i dzięcioł wyrywał sobie piórka
z rozpaczy, i płakała wiewiórka,
co ma ogonek jak dymiący kominek.
(Konstanty Ildefons Gałczyński)
Drodzy Czytelnicy biblioteki i bloga:)
życzę Wam cudownych, pachnących choinek, a pod gałązkami wymarzonych prezentów oraz zdrowia i spokojnych, wesołych Świąt...
piątek, 21 grudnia 2012
Moje święta - święta mojej mamy
Rozmawiając o zbliżających się świętach próbowaliśmy porównać nasze święta i te, które obchodziły nasze mamy, gdy miały tyle lat co my. Była to okazja do nakłonienia mam, żeby powspominały czasy dzieciństwa, przypomniały sobie o czym wtedy marzyły, jak się ubierały.
Czy pamiętacie o tym, że Wasze mamy też kiedyś czekały z niecierpliwością na prezenty pod choinką?
Etykiety:
Boże Narodzenie,
Christmas,
Kółko czytelniczo-plastyczne
czwartek, 13 grudnia 2012
Jak wybrać dobrze pasującą książkę?
Oprócz pierwszaków, w środę pojawili się w bibliotece również czwartoklasiści. Tym razem wzięli udział w warsztatach Jak wybrać dobrze pasującą książkę. Była teoria (ćwiczenia odbędą się już w nowym roku) ale na deser pograliśmy w "Pierniczkową grę" - trochę w związku ze zbliżającymi się świętami, a trochę dlatego, że to po prostu fajna gra. Okazuje się, że można dobrze się bawić używając kostki do gry, papieru i ołówka, komputer nie jest niezbędny żeby pobyć ze sobą w miłej atmosferze:)
Pierniczek z odgryzionym brzuskiem:) |
Galeria w bibliotece
Oto pierwszaki w galerii malarstwa. W pewną "zamkniętą środę" biblioteka przeobraziła się w galerię. Skoncentrowaliśmy się tym razem na podstawowych wiadomościach dotyczących sztuki: czym jest sztuka, jakie są dziedziny sztuk plastycznych, jakie są przybory powinniśmy kojarzyć z warsztatem malarza.
Co wspólnego mają obrazy z książami? Też je czytamy, tylko w trochę inny sposób:)
piątek, 7 grudnia 2012
Czas oczekiwania...
Odliczamy dni do świąt. Mamy dwa kalendarze adwentowe. Jeden pokazuje ile jeszcze dni przed nami, drugi oprócz tego proponuje świąteczne aktywności. We wtorek zaczęliśmy budowę szopki, wczoraj zaczęliśmy ozdabiać bibliotekę własnoręcznie przygotowanymi gwiazdkami z papieru, dzisiaj przyszedł czas na świąteczne krzyżówki.
Co Was czeka w poniedziałek? ... Niespodzianka:)
Pan Pierniczek:)
Zaczął się czas przygotowań do Świąt, czas pierniczków, choinek, szopek. Wasz bibliotekarz upiekł już świąteczne pierniczki. Okazało się, że są niezłe, a przetestowaliśmy to na poniedziałkowym spotkaniu kółka czytelniczo-plastycznego. Jedliśmy pierniczki, rysowaliśmy pierniczki i graliśmy w pierniczkowe gry - to był dzień o smaku cynamonu, imbiru i goździków:)
Etykiety:
Boże Narodzenie,
Christmas,
Kółko czytelniczo-plastyczne
poniedziałek, 3 grudnia 2012
Supermisie 2012
Drodzy Czytelnicy, miło mi Was poinformować, że wybraliście Supermisie 2012:)
Zwycięska drużyna w komplecie |
Złoty medalista zapadł już w sen zimowy:) |
- Złoty medal otrzymuje Miś 33 - Maksa Stojałowskiego
- Srebrny medal otrzymuje Miś 30 - Nikoli Zimnicy
- Brązowy medal otrzymuje Miś 13- Natalii Mielnik
- Medal dla najstarszego misia na wystawie otrzymuje Miś 61 - Karoliny Łasiewickiej
Zwycięskim miśkom i ich właścicielom serdecznie gratulujemy. Wszystkim czytelnikom, którzy przynieśli miśki i oglądaliśmy je na wystawie bardzo dziękujemy. Dzięki Wam, mogliśmy przez tydzień cieszyć się widokiem sympatycznych zwierzaczków, nie zapomnijcie ich zabrać do domu przed Świętami.
Upominki i dyplomy - wkrótce:)
piątek, 30 listopada 2012
Podziękowania dla Pani Kasi
Serdecznie dziękujemy Pani Kasi Prabuckiej ze szkolnego sklepiku za wspaniały dar w postaci ślicznych, nowych książek dla dzieci zaczynających samodzielnie czytać.
Seria Czytam Sobie wydawnictwa Egmont to dziewięć książeczek stanowiących trzypoziomowy program wspierania nauki czytania dla dzieci od 5 do 7 lat. Patronat honorowy nad tym programem objęła Biblioteka Narodowa, a autorzy i ilustratorzy to wybitne postaci polskiej, wpółczesnej literatury dla dzieci.
Pani Kasi jeszcze raz bardzo dziękujemy za wsparcie biblioteki szkolnej i małych czytelników naszej szkoły:)
środa, 28 listopada 2012
Klucz do przyszłości
Zbliżają się Andrzejki. W poniedziałek bawiliśmy się świetnie czytając głośno książkę Agnieszki Stelmaszyk Upiorne Andrzejki. Potem wszyscy dostali swój "klucz do przyszłości" i spróbowali wyobrazić sobie jak będzie wyglądało ich życie za kilkanaście lat. Zastanawialiśmy się nad rodziną, zawodem, który chcielibyśmy wykonywać i innymi sprawami, które są dla nas ważne. Trochę wysiłku, konsekwencji i kto wie, może marzenia uda się zrealizować. Sprawdzimy to za jakiś czas:)
Wasz bibliotekarz jest bardzo zadowolony, że w przyszłości być może będzie miał znajomą pogodynkę, neurologa, piłkarza, modelki, aktorki i wizażystki:)
Misie realne i fikcyjne
Głosowanie na Supermisia 2012 trwa, już niedługo ogłosimy wyniki:) Tymczasem czytamy misiowe książki, te o misiach wymyślonych i popularnonaukowe o zwierzakach, które możemy spotkać na przykład podczas górskich wędrówek. Stworzyliśmy całą galerię niedźwiadków książkowych, filmowych i tych realnych, które można spotkać w dzikich miejscach na całym świecie albo w ZOO.
czwartek, 22 listopada 2012
Jak wypożyczyć książkę z biblioteki?
Jak wypożyczyć książkę... w pięciu krokach. To tak na wszelki wypadek, gdybyście zapomnieli. I... nie zapomnijcie o uśmiechu:)
10 prostych rzeczy.... w Twojej Bibliotece
Krótki filmik, o 10 prostyczh rzeczach... zainspirował nas do zastanowienia się nad 10 prostymi rzeczami, które możesz zrobić w Twojej Bibliotece. Oto co wymyśliliśmy:
- można pracować w ciszy
- można sprawdzić rozkład jazdy autobusów
- można wysłać maila
- można wypożyczyć książkę
- można pograć na komputerze
- można napisać pracę na komputerze
- można porozmawiać z bibliotekarką:)
- można pooglądać zdjęcia z wakacji
- można wziąć udział w spotkaniu z autorem
- można poczytać czasopisma
czasem można zrobić jeszcze inne rzeczy na przykład: zakładkę do książki, można przyjść z klasą na lekcję, można zobaczyć wystawę misiów .... zapraszamy od poniedziałku:)
środa, 21 listopada 2012
Misie 2012
Drogi Czytelniku, przynieś do biblioteki misia na kolejną Wystawę Pluszowych Misiów. Przynieś misia do czwartku - 22 listopada,
• przyczep do niego kartkę z imieniem i nazwiskiem (miś musi wiedzieć do kogo wrócić),
• przyczep do niego kartkę z imieniem i nazwiskiem (miś musi wiedzieć do kogo wrócić),
• możesz przynieść tylko jednego misia!
• wystawa w bibliotece i przed biblioteką od 26 listopada
• 26 i 27 listopada głosowanie na SUPERMISIA 2012 – zapraszamy!
• najbardziej popularne miśki otrzymają specjalne medale, a ich właściciele drobne upominki.
Witamy pierwszaki, jesiennym teatrzykiem:)
W tym roku witamy pierwszaki w bibliotece już od listopada. Witamy nowych czytelników teatralnie:) Pani Natalia Sobisz przygotowała z dziećmi z klasy 3 c teatrzyk "Kasztanowy świat", w oparciu o scenariusz Kaliny Jerzykowskiej, autorki, którą mieliśmy okazję gościć w naszej szkole we wrześniu.
Po teatrzyku czas na przećwiczenie czynności wypożyczania książek i drobne upominki - i już czytelnicy szukają na półkach interesujących opowieści, wierszyków, ..... tyle książek... którą wybrać?
Dlaczego warto czytać?
Już cztery klasy wzięły udział w warsztatach Dlaczego warto czytać? To zajęcia skierowane do uczniów klas czwartych. Przytłoczeni nowymi obowiązkami szkolnymi prawie zapomnieli o tym, że w szkole jest biblioteka... i że jeszcze niedawno bywali tutaj codziennie.
Część zajęć przeznaczona jest na znalezienie jak największej ilości powodów, dla których warto jest sięgnąć po książkę, potem próbujemy razem robić zakładkę - Pożeracza książek. To zabawny drobiazg, który na pewno uprzyjemni czas spędzony z lekturą:)
czwartek, 15 listopada 2012
Sposoby na jesienne smuteczki
Potem zrobiliśmy wywieszkę na drzwi, która poinformuje innych domowników o tym jaki mamy humor... czy jesteśmy gotowi do zabawy... czy trzeba nas pocieszyć:)
Więcej zdjęć naszych prac znajdziecie tutaj.
Oto nasze sposoby na jesienne smuteczki |
Za oknami szaruga jesienna. Te szare dni sprawiają, że czasami ogarnia nas smutek. Warto znać sposoby na poradzenie sobie ze swoimi uczuciami, które nie zawsze są miłe. Zastanawialiśmy się nad tym na listopadowym spotkaniu w bibliotece. Pomógł nam w tym 21 numer Swierszczyka o smutkach i smuteczkach.
Przeczytaliśmy głośno opowiadanie Och! Jak czarno!, z którego dowiedzieliśmy się o tym jak pomóc smutnemu przyjacielowi. Rubryka Chcę wiedzieć więcej nauczyła nas, że "Smutek jest w porządku!", a rozmowa może być dobrym sposobem na jego przezwyciężenie:)
Więcej zdjęć naszych prac znajdziecie tutaj.
niedziela, 11 listopada 2012
Potworkowe zakładki
W listopadzie nauczyliśmy się robić "potworkowe zakładki" Są proste, łatwo je zrobić i na pewno uprzyjemnią Wam czytanie. Te potworki zakłada się na róg książkowej strony. Jak każda zakładka ułatwią Wam odnalezienie miejsca, w którym skończyliście lekturę. Można je ozdobić w dowolny sposób, zawsze wychodzą pięknie:)
Listopadowe aktywności
W listopadzie rzuciliśmy się w wir pracy i ... zabawy. Na początku miesiąca poznaliśmy grę, w którą grają nasi rówieśnicy ze Stanów Zjednoczonych - "Roll pumpkin game" - to wesoła gra podczas której rysuje się kolejno różne elementy, z których powstaje "straszna dyniowa głowa". Zasady tej gry znajdziecie w Internecie lub Waszej bibliotece.
Jak na listopadową porę przystało, porozmawialiśmy o "strasznych książkach", które czasem, paradoksalnie, są bardzo wesołe. Dowodem na to jest książeczka Doskonały potwór Sally Grindley, którą przeczytaliśmy wspólnie, śmiejąc się z bohaterów i zabawnych ilustracji:)
Książki Kaliny Jerzykowskiej
We wrześniu odbyło się w naszej szkole spotkanie z autorką książek dla dzieci - Panią Kaliną Jerzykowską. Była to wspaniała okazja, żeby posłuchać autorki, porozmawiać z nią i zdobyć autograf w książce, którą napisała:)
W związku z tym spotkaniem, w naszej bibliotece pojawiło się kilka książek, po które powinniście sięgnąć, drodzy Czytelnicy. Na półkach znajdziecie następujące tytuły:
- Daj się lubić!
- Widma z ulicy Wydmowej. Upiorne przygody Koszmariusza i Horroraty
- Ciocia Rose i złote żołędzie
- Pluszcz i Dzwoniec przy mikrofonie czyli jak zrobić w szkole teatr na stole
- Gdzie dzwoniec dzwoni i pluszcz się pluszcze
Spotkanie odbyło się dzięki uprzejmości i współpracy z Panią Haliną Ludka z biblioteki publicznej w Straszynie - DZIĘKUJEMY:)
piątek, 19 października 2012
Hurra znowu bałagan na naszym stole:)
Znowu bałagan.... papiery, mazaki, kleje i inne rupiecie... Nasze kółko czytelniczo-plastyczne zaczęło działalność. Znowu czytamy i tworzymy - piszemy, rysujemy, dekorujemy i zastanawiamy się nad różnymi sprawami czasem ważnymi i poważnymi... a czasem zabawnymi.
Tym razem zrobiliśmy w bilbiotece książeczkowo-liściową dekorację z okazji Międzynarodowego Miesiąca Bibliotek. Duże, średnie i małe książeczki wzbogaciły nasz jesienny bukiet. A w poniedziałek ... niespodzianka:)
czwartek, 18 października 2012
10 prostych rzeczy...
Ten fantastyczny filmik znalazłam na Facebooku - opublikowany przez bibliosfera.net opowiada o tym co można zrobić w bibliotece. Jakie to rzeczy....zgadnijcie, albo popatrzcie sami:)
"10 prostych rzeczy, które możesz zrobić w bibliotece"
"10 prostych rzeczy, które możesz zrobić w bibliotece"
Subskrybuj:
Posty (Atom)